Daniel Futej: Príhovor Podpoliansky strojár 2/18

Daniel Futej

Milé kolegyne, milí kolegovia,

som rád, že sme sa v posledných týždňoch prezentovali na verejnosti v pozitívnom svetle. Privítali sme tu nielen vaše „detváky“, ktoré mohli na vlastné oči vidieť, kde pracujete, ale aj novinárov. V médiách sme sa prezentovali ako úspešný a stabilný podnik, ktorý má budúcnosť a je pripravený obstáť v náročnej konkurencii. Ďakujem vám, že ste dobre reprezentovali. A hoci sa teraz máme aj čím pochváliť, musíme myslieť na budúcnosť. Som rád, že sa nám podarilo získať nové vybavenie pre našu Zváračskú školu, v ktorej sa môžu zaučiť schopní ľudia, ochotní pracovať. Šikovní a pracovití ľudia sú u nás vítaní.

Vývoj v strojárstve napreduje veľmi rýchlo a konkurencia nespí. Všade sa zavádza automatizácia a do výroby sa zapájajú roboty. My sa síce sústredíme na kusovú výrobu, pri ktorej je práca ľudských rúk absolútne nenahraditeľná, no máme čo doháňať v oblasti vnútornej logistiky a lepšej organizácie výroby. Tieto procesy potrebujeme zmeniť a zachytiť trendy, ktorými sa strojárska výroba uberá, aby sme napriek nášmu doterajšiemu snaženiu nemali v budúcnosti problémy. Preto sme zaviedli meranie na všetkých CNC strojoch, v projekte Komatsu Forest zavádzame aj automatizované meranie zváracieho procesu.

Daniel Futej: Príhovor Podpoliansky strojár 1/19

Takéto meranie výkonnosti, parametrov výroby a informácie o výpadkoch nám pomáhajú získať prehľad a centrálnu kontrolu nad výrobou. Fabriku ideme kompletne reorganizovať, aby sme šetrili čas a energiu napríklad na zbytočné presuny v rámci fabriky. Celú Prípravňu a niektoré sklady budeme postupne presúvať do Haly 6, objednali sme nové stroje a ďalšie budeme sťahovať. Konečne máme v Hale 9 automaticky riadené osvetlenie. Predtým na to muselo myslieť 5 ľudí, dnes to prevzala automatika, ktorá vyhodnocuje svetelné podmienky a podľa situácie zasvieti vtedy, keď je to potrebné. Je to síce drobnosť, no presne toto sú tie veci, ktoré nám pomôžu sústrediť sa na to, čo nám ide najlepšie – teda strojárska výroba.

Daniel Futej: Príhovor Podpoliansky strojár 1/18